Co je Colostrum?

Colostrum je velmi důmyslný vynález přírody

Colostrum neboli mlezivo přirozená forma očkování.

Colostrum (mlezivo) je produkováno v mléčných žlázách savců a je první hustou tekutinou bez krve a bakterií, kterou dítě/mládě po porodu přijímá, ještě než začne přijímat mateřské mléko. Colostrum dokáže „nastartovat“ imunitní systém, a tím umožňuje čerstvě narozenému mláděti překonat první dny po porodu.

Je jedinečnou živinou v přírodě, která reguluje a posiluje imunitní systém. Vyrábí jej ve svém těle samice savců v době před narozením mláděte, pro které je tato tekutina těsně po narození životně důležitá a bez které by nebylo schopné přežít. 

Savci jako je kráva, neumí na rozdíl od člověka předat mláděti před narozením vůbec žádné imunitní látky do těla, a z toho důvodu kravské kolostrum obsahuje 40 x vyšší koncentraci obranných látek než kolik je v kolostru lidském. 

Kolostrum krávy má od přírody dáno takové složení, aby začalo okamžitě vytvářet plnou imunitní funkci telátka. Kráva jej vyprodukuje 10 litrů, z čehož 3 litry potřebuje nově narozené mládě a zbývající litry jsou využívány k výrobě kolostra pro posílení lidské imunity. 

Kravské kolostrum je na 99 % shodné s lidským, a proto je vhodné pro využití k posílení lidské imunity.

 • reguluje a posiluje imunitní systém
 • chrání před infekcemi a náklonností k nim
 • pomáhá s „opravou“ střev a tím posiluje imunitní systém
 • doporučuje se jej užívat při pobírání antibiotik z důvodu aktivace ochrany žaludku a střev.
 • pomáhá při aktivaci energie při únavových syndromech
 • stabilizuje imunitu při chemoterapii a léčení ozařováním (snižuje vedlejší účinky takové léčby)
 • urychluje uzdravení po operacích, sportovních zraněních atd.
 • sportovci využívají k podpoře vytrvalostního výkonu, optimalizaci přirozeného výkonu a  k regeneraci
 • snižuje svalové bolesti a namožení svalů a urychluje léčbu sportovních zranění
 • zkracuje regenerační fázi u vrcholových sportovců a pomáhá se spalováním tuků a vytváření svalové hmoty

Proč tomu tak je?

Mládě přichází na svět z místa, které je pro něj bezpečným a sterilním, kde je chráněno matčinou imunitou před vnějšími škodlivými vlivy. Po porodu je však bezbranné a jen díky Colostru od matky si může jeho tělo vytvořit vlastní imunitu a tak odolává virům, bakteriím a plísním.

Tato životodárná tekutina je přírodou navržena tak, aby pomohla novorozencům, krátce po porodu, ve fázi poporodní (do 0-6 hodin), k překonání úskalí převodu z teplého, sterilního a vodního prostředí do chladu, drsného a nepřátelského světa, naplněný množstvím infekčních organismů, negativními vlivy na životní prostředí a jedů. Je to skutečně zázrak. tato smetanovitá kapalina je bezesporu nejsilnějším zdrojem potravy pro savce (do které patří i Homo Sapiens (lidstvo), a proto první "jídlo" z kolostra je považována za nejdůležitějším v lidským životě.

Proč mají dospělé osoby užívat colostrum?

Colostrum má blahodárný učinek pro novorozence, pro děti i pro dospělé osoby, jak bylo prokázáno provedenými studiemi. Novorozenec si jako první věc po narození potřebuje vybudovat samostatně účinný imunitní systém, a tohoto účinku docílí colostrum, které přijímá od matky. U dětí a u dospělých, u kterých je imunitní systém již aktivní, je zapotřebí jej posilovat a držet v rovnováze, neboť je denně konfrontován s řadou nepříznivých vlivů a je vystaven riziku civilizačních chorob.

A co vlastně colostrum obsahuje?

Protilátky (Imunoglobiny) – sloučeniny, které dokáží likvidovat jednotlivé druhy mikroorganismů. Naváží se na ně a imunitní systém mikroorganismy cíleně zlikviduje. Jedná se o Imunoglobiny IgG, IgM, IgA, IgE a IgD.

Colistrinin - PRP – krátká bílkovina s imunomodulačními vlastnostmi. To znamená látka, která posiluje imunitu slabou a potlačuje imunitu obrácenou proti vlastnímu tělu. Stimuluje takzvané „přirozené zabijáky“ , kteří v těle rozpoznají buňky napadené viry nebo nádorové buňky a likvidují je.

Cytokiny – regulační molekuly imunitního systému, které ovlivňují procesy imunitní obranné reakce. Jedná se zde o interleukiny, interferony, transfer faktor a lymfokiny. Interferony jsou stejně jako PRP stimulanti „přirozených zabijáků, a některé z nich jako např. IL 6 či IL 10 potlačují nadměrné zánětlivé reakce.

Laktoferin - molekula (bílkovina), odnímající bakteriím železo a tím omezující jejich růst. Je také protinádorový.

Enzymy – především lysozym, který štěpí bakteríální stěnu a tím lidské tělo chrání před bakteriální infekcí. Další důležitý enzym je telomeráza, tzv. enzym nesmrtelnosti, který podporuje buňky aby „nestárly“ a zachovali si svou dělící schopnost.

Vitamíny – Kolostrum obsahuje spektrum vitamínů, včetně celé řady vitamínů skupiny \b, které podporují správnou činnost nervového systému.

Minerální prvky včetně mikroelementů – např. Železo, jód, mangan, selen, křemík, zinek atd.¨

Aminokyseliny – 26 aminokyslin, které v těle slouží k výrobě bílkovin. Kolostrum obsahuje také esenciální aminokyseliny, které si tělo nedokáže vyrobit samo a které slouží k výrobě bílkovin.

Růstové faktory – látky, které podporují hojení a růst tkání, a které také podporují imunitní systém a tvorbu protilátek. Jedná se zde o IGF 1,2, TGF-beta, EGF a PdGf. Tyto látky podporují funkci colostra při hojení poranění, bércových vředech. U stavu po operacích, u oparů atd.

Oligosacharidy – tzv. tekuté vlákniny, podporují růst nepatogenních mléčných bakteriíí ve střevě (tzv. Prebiotický účinek) a chrání kolostrum před účinkem kyseliny chlorovodíkové, která se vyskytuje v žaludku spolu s trávícímí enzymy (absorbují je.)

Antienzymy – velmi důležité. Podobně jako oligosacharidy, chrání kolostrum před účinkem žaludečních šťáv a trávicích enzymů. Kolostrum by jinak ztratilo svou účinnost.

Kdy colostrum užívat?

 1. Akutní infekce – kožní, infekce dýchacích cest, infekce močových cest, průjmová onemocnění atp
 2. Preventivně u jedinců s opakovanými infekcemi – při oslabené imunitě
 3. U nádorových onemocnění – pouze při komplikacích, např. Po chemoterapii (infekce, útlum krvetvorby) či po radioterapii (napr. Při poškození kůže způsobené ozařováním). Je možné jej užívat také jako přípravu před operací nádoru či jako prevenci pooperačních komplikací.
 4. Úrazy a stavy po úrazech – kolostrum umožňuje s ohledem na přítomnost růstových faktorů , rychlejší hojení
 5. Autoimunitní a alergická onemocnění (astma, revmatismus, zánětlivé střevní nemoci jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, lupenka, atopický ekzém a další). Některé složky Colostra (kolostrinin, interferony, cytokiny tlumí nadměrnou imunitní reakci, která je namířena proti vlastním tkáním – jedná se o imunomodulační účinek Colostra.
 6. Osteoporóza/řídnutí kostí – růstové faktory podporují novou tvorbu kostní tkáně
 7. Obezita –Růstové faktory podporují tvorbu svalové tkáně a umožňjí správné hubnutí. Díky schopnosti podpory svalové tkáně je Colostrum účinné také při ztrátě tělesné hmotnosti.
 8. Některá neurologická a psychiatrická onemocnění či špatné psychické stavy. Colostrum se ukázalo být účinné např. U Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, či stavů vyčerpanosti a syndromu vyhoření.
 9. Příprava před operačním zákrokem – 14 dní před operací a 14 po operaci bereme vyšší dávku Colostra (3x2 až 3x3 kapsle u dospělého nebo 1 kapsli/10 kg váhy., případně 5x10 ml Colostra Direct). Následně snižujeme na základní dávku (2x1 až 3x1 ču 1 kapsli/25 kg váhy nebo 2-3x 10 ml tekutého Colostra
 10. Coby preventivní a podpůrný prostředek ochraňující nás před řadou civilizačních chorob

Kolostrum je jedinečný koktejl účinných látek s jasným účinkem na lidské zdraví. Firma LR Health & Beauty nabízí kolostrum ve vysoké kvalitě, velmi bohaté na imunoglobuliny a s použitím té nejmodernější „studené“ technologie, která zaručuje jeho maximální účinnost. Celý výrobní proces i jeho finální produkt – Colostrum – jsou přísně kontrolovány nezávislým institutem Fressenius, což činí tento produkt naprosto důvěryhodným.

Je kravské Colostrum vhodné pro člověka?

Ano, a to proto že kravské (bonivní) kolostrum obsahuje 30-40x vyšší koncentraci obranných látek než kolostrum lidské. A právě pro vysokou koncentraci obranných látek a vysoký stupeň shody s lidským kolostrem je kravské kolostrum využíváno coby unikátní potravinový doplněk vhodný ke zvýšení odolnosti organismu (jeho účiněk tedy není druhově specifický).

Co ovlivňuje obsah a spektrum látek obsažených v kolostru?

Podmínky chovu krav (https://www.youtube.com/watch?v=ik5WeQcsY-o)

 • Výběr vhodného plemene
 • Termoneutrální prostředí, které nestresuje
 • Dostatečně dlouhá doba tzv. suchého stání, při němž se mléčná žláza dostatečně zregeneruje a přípraví se na další těhotenství
 • Počet krav ve stádu – ideální jsou malá stáda
 • Kvalitní výživa s dostatekem bílkovin a vitamínů, bez příměsi cizorodých látek
 • Věk krav – opakovaně otelené a starší krávy mají kolostrum kvalitnější než jalovice. Jejich mlezivo totiž obsahuje širší spektrum protilátek (za svůj život se setkaly s větším množstvím bakterií)
 • Čas odběru kolostra tzv. první nádoj (čím kratší doba uplyne mezi porodem a odběrem kolostra, tím je kolostrum kvalitnější a bohatší na imunoglobuliny
 • Množtství odebraného kolostra (jednorázové odběry obsahující víc než 8 l jsou na úkor kvality)
 • Lokalita stád – stáda chovaná v Evropě mají specifické spektrum protilátek velmi blízké mikroorganismům žijícím v našem regionu (tyto mikroorganismy zde kolují s způsobují pro naše podmínky typická onemocnění – proto je kolostrum se stejnými protilátkami v jejich likivdaci účinnější.

Jak ovlivňuje způsob výroby kvalitu kolostra?

Postup výroby kolostra: Nejprve je zbaveno tuku a kaseinu (odkaseinování bílkoviny, která je příčinou alergie na mléko), čímž vzniká tzv. kolostrová syrovátka. Poté je nutné kolostrum zbavit nežádoucích mikroorganismů. Bohužel řada výrobců včetně mlékáren provádí tzv. bleskovou pasterizaci, při které dochází k expozici teplu na 72⁰C po dobu 15 sekund, která vede k poklesu důležitých látek v kolostru velmi citlivých na teplo a tím se vyrábí kolostrum málo účinné.

Vedle této metody existuje výrazně dražší metoda filtrace, která je mnohem šetrnější a díky které nejsou v kolostru ničeny hodnotné látky. Metodu membránové filtrace užívá společnost LR k odstranění mikrobiální kontaminace. Jedná se o filtraci odtučněného a odkaseinovaného kolostra přes velmi jemnou membránu s miniaturními póry, které propustí molekuly (imunoglobuliny, enzymy a další důležité látky, které je žádoucí v kolostru zachovat), nepropustí mikroorganismy (neboť mají vetšinou větší rozměr molekuly) Při použité této metody nedochází k tepelné destrukci důležitých imunoglobulinů.

Z tekutého colostra se pak vyrábí kolostrum práškové. Řada výrobců postupuje tak, že vhání tekuté kolostrum do věže vyhřáté až na teplotu 150⁰C. Zde dochází k odpaření vody a na dno věže padá prášek (tzv. sprejové sušení – spry dry). Takto vzniklý prášek je ovšem velmi chudý na ochranné látky
(vlivem vysoké teplot yje až 50 % imunoglobulinů zničeno) Tento výrobní postup používá řada mlékáren (stejným způsobem se vyrábí i sušené mléko).

Německá firma LR Health & Beauty využívá jinou metodu. K výrobě Colostra Compact a Pearls ji slouží sušení mrazem – freeze dry. Zmražené tekuté kolostrum ( na - 80⁰C) se umístí do tzv. sublimační komory, ze které se postupně odčerpává vzduch (až na hranici samotného vakua). Při dodání tzv. sublimačního tepla tání se krystalky ledu obsažené bv kolostru (tedy voda ve skupenství pevném ) mění přímo v páru (tedy ve skupenství plynné). Tento jev známe z fyziky pod pojmem sublimace. Při tomto procesu (trvá cca 30 hodin) vzniká z kolostra prášek. Výhodou této formy zpracování je velmi vysoká kvalita zpracovaného produktu. Díky šetrné výrobě obsahuje vysokou koncentraci ochranných protilátek (které nebyly poškozeny teplem).

>> Vše o Kolostru, na co jste se ptali >>