Dotazy a odpovědi

Opravdu mi Nastartuje colostrum imunitu?

Ano, colostrum obsahuje všechny imunitní látky, které matka předává v podobě mleziva dítěti nebo mláděti do těla při první kojení, aby mu právě imunitní systém nastartovalo nebo posílilo. Colostrum je přírodou vytvořeno tak dokonale, že se v laboratořích ještě nikomu nepodařilo jej uměle vyrobit. Farmaceutické firmy využívají pro svoje účely colostrum kravské, tzv. colostrum bovinní z předem vybraných kravských stád. 

Bovinní colostrum je nejpodobnější colostru lidskému, a to až na 99 % s tím, že oproti lidskému mlezivu obsahuje několikanásobně více imunoglobinů G, M, D, E (cca 16 %), Laktoferiny, růstové faktory, leukocity, enzymy, vitamíny B1, B2, B6, B12, E, A, C, PRP faktor, atd. Telátka se totiž rodí zcela bez imunity a bez tohoto přídělu mleziva by do pár hodin zemřela.

Koukněte se na videa:
https://www.youtube.com/watch?v=bydZKu0QdTE

https://www.youtube.com/watch?v=2wvYH-SHtPI

https://www.youtube.com/watch?v=TpijcK-ZntQ

Můžou colostrum užívat děti?

Ano, samozřejmě od 0 let. Kolostrum jako zdroj pasivní imunity pro děti nabízíme ve formě drobných, měkkých "perliček" tzv. Colostrum Pearls. Colostrum je vyráběno dražší a šetrnější metodou za studena (zachovává si díky tomu veškeré vlastnosti) a je zcela bez konzervačních látek, bez pasterizace a bez anabolických steroidů. Colostrum je 100% přírodní potravinový doplněk.

A těhotné ženy?

Ano, v jakémkoli stádiu těhotenství.

Fakt mi může colostrum pomoci? a s čím?

Dle MUDr. Marca Prümmera, uznávaného německého chiropraktika, praktického a sportovního lékaře máme po colostru sáhnout vždy, když potřebujeme nastartovat imunitní systém.

Ať už se jedná o autoimunitní onemocnění (např. roztroušenou sklerózu, lupénku, revmatickouhorečku, HIV a další), zranění při sportu (užívají jej vrcholoví sportovci), únavové stavy, boj s nižší výkonností, různými alergiemi, neurodermitis, diabetes melitus, vysoký krevní tlak, virové a mykotické infekce, podpora při rakovině, při stresu a přepracování, po léčbě antibiotiky, po závažném operativním zákroku, zpomaluje proces stárnutí, ovlivňuje regeneraci tkání, podporuje růst svalů, hmoty a buněk, pomáhá při roztroušené skleróze a artritidě, při zranění kůže, svalů, před operacemi, při bolestech žaludku a při potížích se střevy (působí proti růstu a množení Helicobacteru pylori), stimuluje regeneraci chrupavek, kostí a svalů a při výměně kloubů za náhrady.

A co chřipka?

V roce 2007 proběhla v San Valentinu epidemiologická studie vlivu colostra na chřipkové onemocnění. Závěr je úžasný.
Colostrum je 3x efektivnější než očkování proti chřipce.

Zdoj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17456621

Je na něj nějaká alergie?

Při perorální aplikaci colostra nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky a ani alergie. Jedná se o 100% přírodní materiál. Pokud jste však alergičtí na mléko, pak je lepší nasadit colostrum v polovičních dávkách, aby si tělo na mlezivo zvyklo, nebo užívejte colostrum v kapslích. Pokud nedokážete vstřebat laktózu, pak užívejte colostrum tekuté, které laktózu neobsahuje.

Jak chutná?

Tekuté kolostrum chutná jako když „olizujete krávu“. Pokaždé tak trochu jinak a je tou krávou opravdu cítit. Někdo chuť přirovnává k chuti nakyslého mléka, já z něj však cítím tu klasickou krávu. Každá lahvička colostra od firmy LR má označení šarže, z které pochází a je dokonce možné dohledat, která konkrétní kráva vám své colostrum poskytla. Není to úžasné?

Kapsle colostra pro dospělé a perličky pro děti jsou bez chuti a bez zápachu.

Je lepší colostrum tekuté nebo v Kapslích?

Záleží na tom, proč potřebujete colostrum brát. Pokud jste teď nemocní a potřebujete být už za tři dny opět v práci nebo na hřišti či tréninku, pak sáhněte po kolostru tekutém, které se okamžitě při požití vstřebává do těla přes žlázy v ústech a začíná okamžitě bez prodlení účinkovat. Kapslové a perličkové kolostrum užívejte dlouhodobě, nebo při viróze pokud se nedokážete nepřenést přes chuť kolostra tekutého.

jak dlouho mám colostrum užívat?

Samozřejmě u kolostra od LR nepřekračujte denní dávkování (2x1 dávku denně) napsané na příbalovém letáku. Colostrum můžete užívat po celý život s tím, že např. 1 za rok si uděláte dvoutýdenní pauzu, ale nemusí to tak být. Colostrum není lék, je to výživná potravina, která pomáhá.

Pokud se budeme bavit o colostru jako mlezivu, pak se nebojte, colostra se nepředávkujete. Při chřipce nebo viróze se po většinu času užívá kolostrum stejně jako antibiotika. Začíná se však první den trojitou dávkou, pak každé 4 hodiny a to i v noci berete dávku dvojitou. Před a po operaci berete 3x denně 1 dávku po dobu 14-20 dnů. Dlouhodobě např. u starého zranění je možné docílit výsledků jednou dávkou 2x denně po opravdu delší dobu. Tekuté kolostrum berte preventivně 2x denně 8ml. Pokud jste však unavení a opravdu potřebujete nastartovat tělo, pak je dobré brát každé 2 hodiny 8ml.

Nevíte si rady? Napište mi nebo zavolejte, poradím vám.

je nějaký návod jak colostrum uživat?

Tekuté colostrum pár sekund povalujte v ústech i pod jazykem a poté polkněte. Kapsle a perličky zapijte vlažnou vodou, ne však horkým nápojem. Colostrum užívejte hodinu před jídlem a minimálně dvě hodiny po jídle.

jakou má colostrum trvanlivost?

Tekuté colostrum spotřebujte po otevření  do 10 - 16 dnů. Trvanlivost je vždy vyznačena na lahvičce a určitě jej po otevření přechovávejte v ledničce. Kapsle i perličky mají dobu trvanlivosti delší a přechovávat je v ledničce nemusíte ani po otevření.

Jaké jsou názory lékaře na užití colostra?

Dle Prof. Dr. Josefa Beutha z Institutu pro přírodní lékařství univerzitní kliniky v Kolíně nad Rýnem dokázaly laboratorní testy, že kolostrum obsahující bioaktivní látky velmi dobře ovlivňuje buňky v lidském těle. V případě nádorového onemocnění nepodporuje růst rakovinotvorných buněk, i když obsahuje růstový faktor. Colostrum také neutralizuje volné radikály a má velmi silný antioxidanční účinek.

Přečtěte si např. názor lékaře na Kolostrum od české lékařky MUDr. Vorlíčkové >>
Názor lékaře na Colostrum od MUDr. Jiřího Štefánika >> (zdroj studie >>)

Je Kolostrum placebo?

Ne, není. Někteří odborníci tvrdí, že kolostrum je v žaludku zničeno. Že pravdu nemají, dokazuje studie finských vědců Dr. Sandholm a Dr. Honkanen-Buzalski z roku 1980 že bovinní (kravské) kolostrum obsahuje inhibitor trypisinu s vysokým stupněm aktivity, který chrání Kolostrum před žaludečními šťávami. DŮKAZ >>

Ještě to nestačilo a odborníci tvrdily, že stejně jako potraviny se rozloží i do dvou hodin Kolostrum, jenže další studie od dvou německých vědců prof. K. Bendicka a Dr. H. Plettenberga dokázala, že to mu tak opět není. Colostrum je totiž schopné odolávat žaludečním šťávám 24 hod. Studie z roku 1992, Clinical Investigator >> a další studie, týkající se i nemoci AIDS >>

Vegetariáni?

Ano, užívejte ho bez obav.

Sportovci?

Pro sportovce je Colostrum výborným, naprosto přírodním, podpůrným prostředkem pro zvyšování vitality a přirozené výkonnosti a pomáhá také s bojem proti stresu.

Díky růstovému faktoru působí na nárůst svalové hmoty a na léčbu starých zranění svalů, kostí a kůže. Svaly dokáže regenerovat, a v případě jizev v kostech, pomůže tyto až do 1 cm zatáhnout. Umí nakopnout imunitní systém a zvýšit fyzickou kondici při intenzivním tréninku.

Colostrum od LR je bez anabolik a je 100% přírodní. Mezinárodní Olympijský Výbor vydal prohlášení o Colostru, které potvrzuje, že Colostrum není považováno za doping!  V jakémkoli odvětví profesionálního sportu nemusí být tudíž užívání Colostra tajeno nebo dokonce jakkoliv „maskováno“. Umožňuje větší počet tréninkových jednotek a má příznivý vliv na tělesnou stavbu. A to vše zcela bez obav o výsledky dopingových testů. Přečtěte si více info >>

Tedy, sportovci využívají Colostrum:

  • k podpoře nárůstu výkonnosti a vytrvalosti,
  • po úrazech k rychlé regeneraci  a rychlému návratu do tréningové zátěže,
  • zmenšují si tak svalové bolesti a únavu,
  • zvyšuje se snášenlivost zátěže,
  • díky růstovým faktorům získávají podporu růstu svalové hmoty.

Hubnutí?

Pokud chcete zhubnout, zpevnit svaly a vypracovat tělo, pak s kolostrem to jde jednodušeji. Colostrum má totiž u fyzicky aktivních osob a sportovců schopnost stimulovat nárůst svalové hmoty. Smůlu nemají ani ti, kterým aktivní sport chybí. Vědecké výzkumy odhalily, že při látkové výměně tuků dochází ke spalování většího objemu tuků místo sacharidů. A to je právě výborná zpráva pro ty z vás, kteří máte míň pohybu. Pozor však, musíte dodržovat i správnou životosprávu.

Pokud jste rozhodnutí, že zhubnout přeci jen ještě jednou zkusíte, pak neváhejte a napište mi. Ke Kolostru vám LR také nabízí velmi chutný a účinný dietní program, který vás nenutí hladovět a tím je pro vaše tělo šetrný. Dokonce můžete jednou za den jíst i zcela běžné jídlo. A to je přeci dobrá zpráva, co myslíte?

Jak rychle po porodu se musí odebrat?

Colostrum se odebírá do 12 hodin od porodu. Později už to není colostrum, ale mateřské mléko.
Nejúčinější je colostrum z 1. a 2. dojení – a proto je takové kolostrum také nejdražší.

"Ukradené mlezivo" chybí telátkům?

Ne nechybí. Kráva vyprodukuje 10 l colostra a telátku stačí 3 l. A proto je zbytek volně využitelný pro další zpracování.

Co vlastně tak zázračného kolostrum obsahuje?

Obsahuje vitamíny: A, B1, B2, B6, B12, B9, C, D3, E, Q10. Pak minerály: Cobalt, Chrom, Měď, Fluor, Železo, Jód, Mangan, Molybden, Selen, Cín, Křemík, Vanad a Zinek. Colostrum obsahuje Aminokyseliny a pro lidskou imunitu důležité imunoglobuliny z mleziva - IgC, IgA, IgM, IgD a IgE. Neposlední důležitou složkou je antibakteriální bílkovina Laktoferin - ta např. zabraňuje množení viru HIV a pomůže bojovat se syndromem vyhoření a únavy. Růstový faktor, který stimuluje správný růst a léčí stará zranění kůže, svalů a jiných tkání. Růstový faktor navíc podporuje spalování tuku v době redukční diety. Dále Colostrum obsahuje tři enzymy s aerobním účinkem na bakterie a regulátor činnosti žláz PRP faktor, který upravuje příznaky alergií a nemocí spojených s poruchou imunitního systému (Multiple Skleroza, artritida, lupus, myasthenia gravis).

Dá se kolostrum vyrobit uměle?

Nedá. V laboratořích se to ještě nikdy nikomu nepodařilo.

Je kvalitnější colostrum zpracované za studena jak za tepla?

Ano. Kolostrum ve formě tekutiny nebo kapslí, které se zpracovává za studena, čímž nedochází k úbytku důležitých látek, je kvalitnější než kolostrum zpracovávané metodou „za tepla“. Metoda zpracování „ za studena“ je sice dražší, ale zpracované colostrum je zato mnohem účinnější. Jde o colostrum nepasterizované.

Za tepla se zpracovává colostrum v některých mlékárnách, kdy při teplotě až 75°C dochází k pasterizaci.  Jak jistě tušíte, způsobuje takový postup velmi nepříznivý vývoj důležitých látek, a to, že je ničí. Tímto postupem se již při teplotě  43°C zničí mnohé z nich. Jedná se o metodu, která je výrazně levnější než zpracování za studena, ale zaručuje pouze kolostrum nízké kvality. A proto pokud narazíte na levné kolostrum, raději od něj dejte ruce pryč, pořídili byste si produkt nízké kvality a také nízkého účinku. Žádejte vždy kolostrum nepasterizované.

Závisí kvalita kolostra na způsobu chovu krav?

Samozřejmě. Vždy záleží na tom, kde a jakou trávu krávy spásají. Např. německá firma LR zpracovává kolostrum od krav z rakouských, italských a švýcarských pastvin a dává velký důraz na menší chovy. Každá lahvička colostra od LR má označení šarže, a tak je dokonce dohledatelná konkrétní kráva, která nám colostrum poskytla.

Má firma LR nějaké certifikáty?

Ano, firma LR Health & Beauty GmbH každý rok získává pečeť kvality Colostra. Více o certifikátech >>

Dá se kolostrum koupit v lékárně?

Ano dá. Pokud však zvolíte cestu do lékárny, věřte, že v případě levných produktů, budou i účinky odpovídat ceně. Kvalitní kolostrum, které není pasterizované a které je dále také šetrně zpracované, Vám zajisté poslouží lépe. 

Můžu nakupovat colostrum levněji?

Ano, můžete. Po registraci u firmy LR budete moci nakupovat colostrum za nákupní cenu přímo od firmy LR, a to ať jste podnikatel či samospotřebitel. Na nákup kolostra za takto sníženou cenu nemusíte mít živnostenský list. Napište mi nebo zavolejte, ráda s Vámi registraci vyřídím.